Typy pleti
Normálna pleť

Mastná pleť



Suchá pleť



Zmiešaná pleť

Citlivá pleť

Problematická pleť – AKNÉ
Problémy s akné trápia nielen dospievajúcu mládež. Hoci sú nedokonalosti pleti najčastejšie v puberte, postihujú dokonca aj nemluvňatá a u niektorých ľudí sa pokožka so sklonom k akné rozvinie až v dospelosti. Akné sa niekedy označuje podľa veku, v ktorom sa objavilo: detské akné, akné dospievajúcich, akné dospelých apod., ale je tiež označované podľa závažnosti príznakov.
Prejavy akné sa nevyskytujú len u mastnej pleti! Môže byť sprievodom hormonálnej nerovnováhy, endokrinologických problémov, rôznych intolerancii na potraviny, mikrobiálnou infekciou (kvasinky, baktérie..), alebo možnou príčinou je aj dlhodobý stres, životný štýl (alkohol, fajčenie), zle zvolené kozmetické prípravky na pleť (olejové prípravky, alkoholové prípravky, chemikálie atď.) a aj genetika zohráva svoju rolu. akné sa nemusí vyskytovať len na tvári, ale aj na hrudníku, ramenách, alebo na chrbte. Spolupráca klienta a kozmetičky je veľmi dôležitá.
Pri stredne ťažkých a ťažkých formách akné býva pokožka začervenaná a vytvárajú sa zapálené papuly a pustuly. Akné môže spôsobovať psychické ťažkosti, vyvolávať nepríjemné pretrvávajúce príznaky a môže viesť tiež k pozápalovým hyperpigmentáciám a dlhodobému zjazveniu.





Kuperózna pleť
Rozoznať kuperóznu pleť od ostatných typov je pomerne jednoduché. Je zreteľne začervenaná, často postihnutá rosaceou a takzvanými pavúčími žilkami, čo sú porušené kapiláry, ktoré sú vidieť cez tenkú pokožku a vytvárajú hniezdo defektných žiliek. Kuperózna pokožka je totiž taká tenká, že cievy sú cez ňu ľahko viditeľné. Existuje aj niekoľko zdanlivo neškodných faktorov, ktoré prispievajú k vzniku cievnych škvŕn. Pitie horúcich nápojov, konzumácia korenistých jedál a nepriaznivé poveternostné podmienky majú priamy vplyv na cievy, ktoré rýchlo reagujú, čo následne podporuje začervenanie tváre. Preto by sa starostlivosť o pleť s kuperózou mala zamerať na posilnenie oslabených kapilár, ako aj na ochranu a prinášanie úľavy pleti, ktorá je zjavne hyperreaktívna. Pavúčie žilky sú tiež spôsobené zvýšenou hladinou estrogénu a narušenou syntézou kolagénu, ktorá je s vekom čoraz menej účinná. Bez kolagénu strácajú kapiláry svoju odolnosť, a preto dochádza k ich praskaniu.
Príčiny kuperóznej pleti
Kuperózna pleť musí bojovať s viacerými spúšťačmi, ktoré ju narúšajú viac, ako je to u iných typov pleti. Nekontrolované začervenanie tváre a pavúčie žilky sú často spôsobené:
- nadmernou fyzickou námahou nepriaznivými poveternostnými podmienkami (silný vietor, pálivé slnko, mráz)
- náhlymi teplotnými výkyvmi (sauna, solárium)
- silným a chronickým stresom, prudkými emóciami
- príliš dlhým a príliš horúcim kúpeľom
- alkohol, cigarety, horúce nápoje, korenené jedlá
- nesprávne ošetrenie pleti (používanie kozmetiky, ktorá nezodpovedá typu pleti)
- tehotenstvo a hormonálna antikoncepcia menopauza




Dehydrovaná pleť
Ako už názov napovedá, trpí nedostatkom hydratácie v koži. V dôsledku toho sa objavuje pocit pnutia, svrbenie, póry sú viditeľnejšie. Vrásky sa tvoria skôr, pôsobí mdlo, sivasto a objavujú sa tmavé kruhy pod očami. Na pleti sa môžu vyskytnúť suché miesta, ale aj miesta s nadmernou tvorbou mazu. Každý typ pleti teda môže trpieť týmto stavom – áno, aj mastná pleť, čo je možno pre niekoho paradoxné. Tento stav často zamieňame so suchým typom pleti. Rozdiel je však v tom, že suchá pleť trpí nedostatkom tvorby mazu, nie stratou hydratácie. Tento stav je spôsobený životným štýlom a environmentálnymi faktormi – počasie, starostlivosť, kozmetické produkty, strava, pitný režim… Neskôr sa pridružujú aj príznaky celkovej dehydratácie, ak je to dlhodobé, ako sucho v ústach, celková slabosť, tmavý moč, mdloby, závraty…

Precitlivená/ podráždená pleť

Zrelá pleť / Starnúca pleť
Prvým viditeľným prejavom starnutia sú od 25. roka jemné linky a vrásky. Tieto linky sa objavujú na rôznych častiach tváre a sú najľahšie rozoznateľnými prejavmi starnutia. Najprv sa objavia jemné linky. Tieto drobné, plytké vrásky sa obvykle viditeľne prejavia najskôr pri vonkajších kútikoch očí. Hovorí sa im tiež vrásky smiechu alebo vejárikovité vrásky. Jemné linky možno nájsť aj na lícach. Na čele sa vrásky tvoria ako vodorovné linky v dôsledku mimiky tváre a majú tendenciu sa s postupujúcim časom prehlbovať. Drobnejšie, zvislé linky medzi obočím vznikajú, keď sa mračíme. Hlbšie vrásky tvoria medzi nosom a ústami takzvané nosoperné ryhy. Tie súvisia s ochabovaním pleti a často sprevádzajú stratu objemu a postupom času aj stratu pružnosti. Hlbšie vrásky tvoria medzi nosom a ústami takzvané nosoperové ryhy. Tie súvisia s ochabovaním pleti a často sprevádzajú stratu objemu.
Pokožka stráca pevnosť, pružnosť, podkožný tuk. Objavujú sa vrásky, pokles horných očných viečok, ochabnutosť pokožky na dekolte a krku. Neskôr sa objavujú aj pehy, starecké škvrny, kožné výrastky, viditeľne rozšírené žilky (najmä v oblasti nosa a na lícach), rozšírené póry v dôsledku degradácie spojivového tkaniva (kolagén, elastín). Všetky tieto zmeny sa dejú v dôsledku prirodzeného starnutia pleti a starostlivosť napr. o mastnú zrelú pleť vyžaduje iný prístup než je to pri mastnej pleti v 20-tke.
Od 25 rokov dochádza každý rok k 1% poklesu hladiny kolagénu, jedného zo „stavebných pilierov“ pleti. Štruktúra pleti je oslabená a môžu sa ľahšie tvoriť jemné linky a vrásky. V procese starnutia naša pleť ďalej stráca pružnosť a vrásky sa prehlbujú. Produkcia kyseliny hyalurónovej dostatočná u mladistvej pleti sa spomaľuje, preto v sebe kožné bunky menej účinne viažu vodu a pleť sa vysušuje. Začína byť tiež tenšia a náchylnejšia na poškodenie a praskanie vlásočníc. Znížená mikrocirkulácia znamená, že zásobovanie povrchových vrstiev výživou a kyslíkom je menej intenzívne, čo spôsobuje, že pleť už nie je taká ružovo žiariaca ako v mladosti.
Vek nie je celkom typ pleti, ale je veľmi dôležité tento podkožný proces starnutia zohľadniť aj pri výbere kozmetiky a ošetrení. Starnutie ovplyvňuje nervová sústava, dedičné sklony, vplyv vonkajšieho prostredia, žľazy s vnútornou sekréciou. Veľmi dôležitá je masáž tváre, krku a dekoltu.


